Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa najmu mieszkania.
Najem lokali regulują przepisy Kodeksu Cywilnego , ale w odniesieniu do lokali mieszkalnych pierwszeństwo maja przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów.
Przepisy nie nakładają obowiązku na strony , aby umowa najmu została sporządzona w formie pisemnej , ale doświadczeni pracownicy Biura Nieruchomości Północ zawsze radzą swoim klientom , aby umowa sporządzona została na piśmie. Pozwala to w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i zaoszczędzić konfliktów pomiędzy wynajmującym a najemcą.
Warto także dodać , iż 28 stycznia 2010 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ochronie praw lokatorów. Akt ten wprowadza najem okazjonalny. Umowa o najem okazjonalny musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie pisemnej oraz ułatwia właścicielowi mieszkania ewentualną eksmisję niesolidnego najemcy.
Pracownicy Biura Nieruchomości Północ wskazują na bardzo istotne kwestie , które powinny się znaleźć w każdej prawidłowo sporządzonej umowie najmu. Przede wszystkim należy zamieścić dane stron umowy , czyli : imiona , nazwiska , adresy zameldowania, numery i serie dokumentów tożsamości ( dowody osobiste lub polskie paszporty ) , PESELE oraz numery NIP . Jeżeli w imieniu , którejkolwiek ze stron działa pełnomocnik , pracownicy Biura Północ radzą , aby w takim przypadku poprosić o pełnomocnictwo danej osoby do działania w interesie strony. W przypadku pełnomocnika wynajmującego należy także poprosić o tytuł prawny do lokalu ( którym może być akt notarialny, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej , odpis z księgi wieczystej , jak również umowa najmu zezwalająca na podnajem lokalu osobom trzecim ). Tytuł prawny do lokalu jest bardzo ważny przy umowach najmu i pracownicy Północ Nieruchomości radzą , aby najemcy zawsze otrzymali taki dokument do wglądu zarówno od wynajmującego jak i jego ewentualnego pełnomocnika. Pozwala to na zweryfikowanie informacji o interesującym nas lokalu i wyeliminowanie potencjalnych oszustów.
W umowie najmu zamieszczamy również dokładne informacje o lokalu , jego miejsce położenia ( czyli lokal mieszkalny położony w miejscowości A przy ulicy B o powierzchni C , który znajduje się na X kondygnacji , dla którego w Sądzie Rejonowym w mieście A jest prowadzona księga wieczysta o numerze , a w przypadku braku księgi wieczystej wpisujemy tytuł prawny do lokalu ). W dalszej kolejności precyzujemy okres obowiązywania umowy : na czas określony bądź na czas nieokreślony oraz okres wypowiedzenia umowy. Doświadczeni Pośrednicy Północ Nieruchomości radzą , aby określić termin wypowiedzenia , gdyż w innym przypadku będzie miał zastosowanie termin ustawowy.
W dalszej części umowy określamy miesięczny czynsz najmu oraz ewentualne dodatkowe opłaty z tytułu zużycia wody , energii elektrycznej ,centralnego ogrzewania, telefonu, kablówki itp. Opłaty dodatkowe mogą być uiszczane przez najemców na podstawie rachunków , faktur lub płacone na ręcę wynajmującego razem z miesięcznym czynszem. W tym miejscu Pośrednicy Północ Nieruchomości sugerują dokładne określenie terminu płatności poszczególnych należności. Czynsz najmu najczęściej płatny jest „ z góry „ przy zastosowaniu miesięcznego cyklu płatności. Właściciel mieszkania może od nas również zażądać kaucji zabezpieczającej na poczet przyszłych płatności lub zabezpieczenia w przypadku strat materialnych powstałych w mieszkaniu. Na rynku wynajmu mieszkań najczęściej stosuje się kaucję w wysokości jednego miesięcznego czynszu , ale może to być również wyższa kaucja , w przypadku mieszkań o wysokim standardzie lub w przypadku obawy właściciela o nieterminowość opłat eksploatacyjnych , itp.
Dodatkowo Pośrednicy Północ Nieruchomości sporządzają protokół zdawczo-odbiorczy lokalu , w którym wpisują standard wykończenia mieszkania m.in. stan poszczególnych pokoi, stolarki okiennej, łazienki, sanitariatów, urządzeń AGD i RTV jeżeli zostają w mieszkaniu, itp. , wpisujemy również stany liczników. Taki protokół pomaga uniknąć problemów związanych z późniejszym zwrotem lokalu po zakończeniu umowy najmu i komplikacji wynikających z wzajemnych rozliczeń. Pozwala również na ocenienie stopnia zużycia poszczególnych elementów mieszkania i określenia czy zużycie jest następstwem prawidłowego używania czy może dewastacji ze strony najmującego.
Pamiętajmy również , aby w umowie określić nasze prawa i obowiązki oraz obowiązki wynajmującego z tytułu np. bieżących napraw , które nie są skutkiem naszego działania lub zaniechania. Jeżeli planujemy w najmowanym mieszkaniu przeprowadzać jakiekolwiek remont Pośrednicy Biura Nieruchomości Północ sugerują , aby tę kwestię również uzgodnić w umowie najmu. Pamiętajmy , że po zakończeniu umowy najmu wynajmujący będzie chciał odzyskać swój lokal w stanie nie pogorszonym z uwzględnieniem zużycia będącego następstwem prawidłowego używania. Oznacza , to że będzie mógł żądać od najemcy odświeżenia lokalu ( polegającego np. na odmalowaniu ścian ) do czego ma pełne prawo , natomiast zgodnie z przepisami prawa nie może żądać napraw. Również najemca jeżeli poniósł nakłady związane z naprawą np. instalacji elektrycznej lub wymiany okien może żądać od wynajmującego zwrotu poniesionych kosztów , gdyż są to tzw. nakłady konieczne , co do których poniesienia zobowiązany jest właściciel.
Omówione zostały najważniejsze kwestie, które zdaniem Pośredników Biura Nieruchomości Północ powinny być zawarte w umowie najmu lokalu mieszkalnego. Dla większego bezpieczeństwa można dodać jeszcze szereg innych punktów , które strony życzą sobie zawrzeć w umowie lub powierzyć sprawę profesjonalistom w dziedzinie nieruchomości czyli biurom pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Pracownicy biura Północ Nieruchomości posiadają ogromne doświadczenie oraz wiedzę prawniczą. Nie bez znaczenia jest również fakt , iż w Państwa interesie pracują licencjonowani pośrednicy , służący radą i pilnujący Państwa interesów. Rzetelny pośrednik z naszego Biura Północ sprawdzi w Państwa imieniu stan prawny nieruchomości oraz pomoże sformułować umowę najmu, która zabezpieczy interesy stron .
Rozważając najem mieszkania warto zastanowić się może nad zakupem własnych czterech kątów. Biorąc pod uwagę wysokość czynszu najmu , który niejednokrotnie jest wygórowany, w większości przypadków mógłby już stanowić miesięczną ratę kredytową na własne , upragnione mieszkanie. Dlatego w takim przypadku warto rozpocząć inwestycję we własne lokum niż płacić najem i powiększać zasób portfela wynajmującego.